Chcesz być dobry w IT, musisz iść do przodu

Kategoria
Ciekawe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Ciekawe

O rozwoju w branży IT rozmawiamy z Bartkiem Zdanowskim, developerem Javy oraz członkiem kapituły konferencji Confitura 2014.

rogaty_bzd

Bartek Zdanowski na konferencji Maker Land. Jak wyjaśnia: „Rogi nosi każdy programista. Jeśli programista wprowadzi błąd do wspólnego programu, to jest to sygnalizowane opuszczeniem jego rogów. Jest winny i musi jak najszybciej poprawić program. To bardzo motywuje do pisania kodu dobrej jakości.”

– Rynek pracy należy do specjalistów ds. IT. Najlepsi mogą przebierać w ofertach i dyktować warunki. Nie bez znaczenia jest jednak doświadczenie zawodowe kandydata…

To prawda. Im większe doświadczenie, tym większe możliwości zatrudnienia w IT. Programiści z kilkuletnim stażem są bardzo cenni na rynku pracy, wnoszą do firmy dużą wartość. Przeglądając oferty pracy, bardzo często można spotkać się z wymogiem posiadania doświadczenia czy też znajomością konkretnych języków programowania. Tymczasem studenci lub świeżo upieczeni absolwenci zwykle nie mają dużego dorobku zawodowego. To nie przekreśla ich szansy na dobry start, jednak warto wykazać się aktywnością jeszcze podczas studiów.

 

– Co konkretnie można poradzić kandydatom do pracy w IT?

– Dobrze jest postarać się o wartościowy staż wakacyjny w jakiejś firmie z branży IT. Część z nich oferuje płatne staże. Podczas nich studenci realizują projekty, które później mogą być wykorzystywane przez firmę. Ich wysiłek nie trafia więc do szuflady, a ma realne, praktyczne uzasadnienie. Drugim sposobem na zdobycie doświadczenia jest przyłączenie się do ruchu Open Source. Niektóre firmy otwierają swoje źródła, czyli udostępniają w sieci narzędzia, np. programy, które powstały przy okazji jakiegoś projektu. Zainteresowani mogą takie oprogramowanie bezpłatnie pobierać, korzystać z niego i dalej nad nim pracować, rozwijać go, dodawać coś od siebie. Tego typu narzędzia publikowane są często przez pasjonatów, ale zawodowo związanych z IT. Mamy więc szansę, aby pod okiem fachowców budować własny warsztat programistyczny. Dzięki temu, że uczestniczymy w różnych projektach, możemy zapunktować podczas rozmów o pierwszą pracę, bo pokazujemy, że zależy nam na rozwoju.

 

– Nie tylko początkujący specjaliści ds. IT muszą się stale uczyć. Ciągły rozwój nowych technologii skłania do aktywności również doświadczonych pracowników…

– Nasza branża jest bardzo dynamiczna, stale powstają nowe narzędzia pracy. Coś, co dzisiaj jest trendem, za rok czy dwa już nie obowiązuje, bo pojawiają się nowe rozwiązania, które oferują więcej możliwości, dają lepsze i szybsze efekty. Nasz zawód wymaga więc trzymania ręki na pulsie. Nie można zostać w tyle.

 

– W jaki sposób firmy zachęcają pracowników, by szli do przodu?

– Na pewno udział w innowacyjnych projektach to szansa na zdobycie nowych umiejętności. Pracodawcy oferują także szkolenia, opłacają udział pracowników w branżowych konferencjach, organizują warsztaty wewnętrzne, podczas których pracownicy dzielą się wiedzą ze swoimi współpracownikami na temat nowo poznanej technologii, przygotowują prezentację, a następnie prowadzona jest dyskusja. Uważam, że ciekawym pomysłem jest też programowanie w parach, bo umożliwia wymianę wiedzy.

 

– Jak specjalista ds. IT może rozwijać się poza pracą, bez ponoszenia kosztów?

– Jest kilka sposobów, zupełnie bezpłatnych. Trzeba tylko zainwestować swój czas. Warto korzystać z internetowych samouczków, śledzić branżowe blogi, na których autorzy dzielą się swoimi doświadczeniami i opisują tworzone rozwiązania. Dobrym pomysłem jest zapisanie się do grupy dyskusyjnej, na przykład programistów czy administratorów baz danych. Użytkownicy takiej grupy prowadzą wartościowe dyskusje. Niektóre grupy spotykają się również w realu i organizują wykłady. Sam jestem członkiem Warszawa Java User Group i potwierdzam, że to efektywny sposób nauki. Można czytać posty czy słuchać wykładów podczas spotkań grupy, ale można też samemu wystąpić w roli prelegenta. Niezwykle kształcące są także konferencje dotyczące różnych technologii. Część z nich, tak, jak na przykład Confitura, jest bezpłatna, a ich poziom merytoryczny jest wysoki.

 

Nowy obraz (10)Pracuj.pl jest partenerem konferencji Confitura, która odbędzie się 5 lipca 2014 w Warszawie. Konferencja skupia się na Javie i językach opartych o JVM, frameworkach oraz na technikach miękkich. W ubiegłym roku zgromadziła ok. tysiąc osób. Więcej informacji: http://2014.confitura.pl/

Nowy obraz (10)Nowy obraz (10)

Oceń artykuł


Narzędzia