5 pomysłów na efektywne czekanie

Kategoria
Ciekawe

Autor wpisu
admin
Kategoria: Ciekawe

Waiting RoomTutaj pięć minut, tam – piętnaście i z frustracją w głosie stwierdzasz, że marnujesz sporą część dnia. Tak wcale nie musi być. Czas, który przeznaczasz na codzienne, rutynowe czynności można owocnie wykorzystać, dzięki własnym pasjom, technologiom i … mobilności!

Na zmianę: spieszysz się i czekasz. Chcesz zdążyć z wykonaniem służbowych obowiązków, brakuje ci wolnych chwil na własne pasje, a tu wciąż „zatrzymują” cię najbardziej prozaiczne sprawy. Wytypowaliśmy pięć miejsc i sytuacji, które wymagają od nas czekania, a które wcale nie muszą oznaczać pustych, bezproduktywnych minut. Można je wykorzystać na aktywność zawodową i nie tylko. Choć w miejscach tych nie ma warunków do realizacji skomplikowanych zadań, to są idealne do „załatwiania” – w międzyczasie – drobnych, ale też istotnych czynności.

1. W sklepie, urzędzie, na poczcie

Ok. 10 minut – to średni czas czekania w kolejce. Najdłuższej stoimy na poczcie i w bankach. Na czekanie muszą być też przygotowani podróżni na dworcach kolejowych. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez MSPA Europe w 11 rodzajach placówek handlowo-usługowych w Europie.

Zamiast denerwować się na obsługę kasy albo powolnych klientów, stojących przed nami – warto sięgnąć po newsy w swojej komórce. Mobilny Internet albo dostęp do wi-fi pozwoli przeczytać interesujące nas wiadomości, sprawdzić, co słychać w biznesowych serwisach społecznościowych, czy przy okazji załatwić inne sprawy, np. zapisać się na szkolenie. Podczas służbowych delegacji, czekając na odprawę lub pociąg – również nie musimy się nudzić. Wystarczy, jeśli to oczywiście możliwe, zabrać ze sobą swoje pasje i hobby. Lotnisko lub dworzec staje się wtedy miejscem czytania kryminałów, pisania wierszy, słuchania muzyki poważnej, rozwiązywania krzyżówek, rysowania czy fotografowania.

2. W przerwie na lunch

To również świetna okazja, by konstruktywnie zapełnić czas nie tylko jedzeniem. Czekając na obiad możemy zrobić przegląd prasy, nadrobić zaległości w telefonicznych rozmowach z bliskimi czy każdego dnia przerabiać fragment kursu językowego w formie audiobooka czy aplikacji na telefon. Ale przerwa obiadowa to także świetna okazja do rozwijania swoich umiejętności networkingowych! Budowanie swojej sieci kontaktów zawodowych jest jednym ze sposobów na rozwijanie kariery, więc zaproszenie na lunch kolegi z innego działu i wymiana wiedzy to naprawdę dobry pomysł na efektywne wykorzystanie przerwy.

3. W tramwaju, autobusie czy taksówce

Ci, którzy mieszkają w dużych miastach, spędzają dużo czasu w korkach. Jak wynika z raportu „Korki w 7 największych miastach Polski” przygotowanego przez serwis Targeo.pl i firmę doradczą Deloitte, kierowcy np. w Warszawie pokonujący do pracy 10 kilometrów, miesięcznie czekają w korkach 8 godzin 52 minuty. Długie dojazdy nie oszczędzają również tych, którzy poruszają się komunikacją miejską. Dlatego też będąc pasażerem, siedząc w taksówce lub jadąc autobusem, wykorzystajmy czas bardziej efektywnie niż na gapienie się przez okno. Oprócz tradycyjnej książki w sukurs idzie nam smartfon. My szczególnie zachęcamy, aby w drodze do pracy pomyśleć nad … zawodową przyszłością. To doskonała okazja, żeby przy użyciu komórki przejrzeć najświeższe oferty pracy, poznać wskazówki dotyczące rozwoju osobistego oraz kariery, a nawet wysłać swoje CV. Z myślą o takich „mobilnych” sytuacjach stworzyliśmy naszą aplikację na smartfony i tablety (www.pracuj.pl/aplikacje). Co jeśli prowadzimy auto i nie możemy bawić się telefonem? To proste – zamiast słuchać radia, nadróbmy zaległości w lekturach dzięki audiobookom.

4. Przed spotkaniem biznesowym

Czekasz na klienta, minuty mijają, a jego wciąż nie ma. A przy biurku czeka na Ciebie jeszcze tyle obowiązków! Nic nie szkodzi. Odpręż się, sięgając po techniki relaksacyjne. Kilka ćwiczeń oddechowych i rozluźniających mięśnie oraz wizualizacje pomogą pozbyć się stresu i zmęczenia, a tym samym lepiej przygotować na rozmowę, która lada chwila się odbędzie. Jeśli jesteś u siebie lub w miejscu, gdzie czujesz się swobodnie, możesz też wykonać kilka ćwiczeń fizycznych (uwaga, robienie przysiadów nie jest polecane w przeszklonym biurze bardzo ważnego – i poważnego – klienta). Kilka skłonów czy rozciągnięcie zmęczonych siedzeniem pleców, a Twój kręgosłup na pewno będzie Ci wdzięczny. Ćwiczeń robić nie wypada, a jesteś pewien, że techniki relaksacyjne sprawią, że momentalnie zaśniesz? Wolne minuty można również poświęcić na zrobienie planu następnego dnia czy tygodnia albo podsumowanie dotychczasowych wyników. Za pośrednictwem smarfona przeczytasz także newslettery branżowe z całego tygodnia, które zalegają w Twojej skrzynce.

5. Przed rozmową kwalifikacyjną

Niecierpliwisz się, nerwowo chodzisz po korytarzu, nie możesz znaleźć dla siebie miejsca – zamiast tego, w oczekiwaniu na rekrutację – dobrze jest skierować się w stronę technologii i wykorzystać je właśnie do celów zawodowych. Kilkanaście minut przed wejściem na rozmowę, możesz jeszcze raz przejrzeć stronę internetową firmy, do której aplikujesz, sięgnąć do poradników dla szukających pracy (na przykład e-booka dostępnego tutaj: http://www.pracuj.pl/ebook-gratulujemyodwaznym) czy odświeżyć sobie wiedzę z dziedziny, o którą możemy być pytani.

A Wy jakie macie sprawdzone sposoby na czekanie?

Oceń artykuł


Narzędzia