Aktualne zasady tworzenia CV

Autor wpisu
Maja Gojtowska Ocena treści 3.07/5 (41)
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści 3.07/5 (41)

Na aktualizację CV nigdy nie jest za późno. Tym bardziej, że jak wynika z badań Pracuj.pl życiorysy ¾ Polaków są nieaktualne. Wprowadzania zmian w CV nie ma sensu dłużej odwlekać. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw aktualnych zasad tworzenia Twojej zawodowej wizytówki.

Aby aktualizacja CV przebiegała gładko, najlepiej skorzystać z pomocy Kreatora CV. Przeprowadzi Cię on krok po kroku, po kolejnych elementach życiorysu. A więc – zaczynamy.

Krok 1. Wybierz szablon CV

Dobry szablon to połowa sukcesu. Powinien być Twoim sprzymierzeńcem w procesie poszukiwań nowej pracy.

CV powinno być przejrzyste, łatwe do przeczytania, a jego układ powinien ułatwiać znalezienie najważniejszych informacji. Kolorowe czcionki, rozmieszczanie informacji w różnych miejscach, wiele elementów graficznych – to się po prostu ciężko czyta i czasem potrafi zniechęcić do zapoznania się z informacjami, które kandydat chce w tej barwnej formie przekazać. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje aplikacji na stanowiska, w których liczy się kreatywność. Wtedy warto pomyśleć jak pokazać w dokumentach aplikacyjnych, że jesteśmy właściwymi osobami do tej pracy. Jednak pamiętajmy, że nie osiągniemy tego przeładowaną grafiką – mówi Konstancja Zyzik, Talent Acquisition Team Leader w Pracuj.pl

Krok 2. Dodaj dane kontaktowe i zdjęcie

Teraz czas na dane kontaktowe – wpisując je sprawdź, czy na pewno są poprawne, a w treść adresu e-mail czy numeru telefonu komórkowego na pewno nie wkradła się literówka. Niby drobiazg, a może uniemożliwić rekruterowi kontakt z Tobą. Wybierając zdjęcie do CV postaw na fotografię na której dobrze widać Twoją twarz lub twarz i ramiona. To element, który na pewno przyciągnie wzrok rekrutera. Pamiętaj, że zdjęcie powinno współgrać ze stanowiskiem na jakie aplikujesz. Do CV wysyłanego do banku należy dobrać zdjęcie pod krawatem czy w garsonce; do firmy o mniej formalnej atmosferze możesz pozwolić sobie na więcej luzu. Nigdy nie dodawaj jednak do CV zdjęć z wakacji, rodzinnych imprez, czy fotografii, na których widać inne osoby.

Krok 3. Czas na doświadczenie

To najważniejsza sekcja w CV. Jak pokazują badania eyetrackingowe Pracuj.pl zdecydowana większość rekruterów zaczyna lekturę CV właśnie od tej sekcji. Pamiętaj, by opisując swoje doświadczenie odnosić się do wymagań określonych przez pracodawcę w ogłoszeniu.

PRZYKŁAD: Jeśli w zakresie obowiązków na stanowisku specjalisty ds. PR, na które chcesz aplikować leżą:
– kontakt z dziennikarzami,
– redakcja informacji prasowych,
– obsługa mediów społecznościowych.

Opisując swoje doświadczenie odnieś się do każdego z powyższych elementów (oczywiście zgodnie z prawdą). Może to wyglądać na przykład tak:

    • Koordynowanie relacji z mediami (kontakt z dziennikarzami mediów ogólnopolskich i lokalnych, przygotowywanie odpowiedzi na zapytania, redagowanie oficjalnych stanowisk).
    • Przygotowanie zewnętrznych materiałów informacyjnych organizacji (informacje prasowe, raporty, plakaty, ulotki, newslettery).
    • Prowadzenie działań komunikacyjnych na Facebooku (średnie zasięgi publikowanych postów to 5 000 wyświetleń).


Pamiętaj, by opisując swoje doświadczenie być jak najbardziej konkretnym. O efektach Twojej pracy najlepiej świadczyć będą liczby, odwołuj się więc do liczb odbytych spotkań, wartościach budżetów, którymi zarządzasz, osiąganych wynikach czy generowanych wzrostach.

Krok 4. Dodaj swoje doświadczenie, języki, przebyte kursy i dodatkowe umiejętności

Teraz czas na pozostałe sekcje w CV – uzupełniając życiorys o swoje wykształcenie i przebyte kursy pamiętaj, by zachować odwróconą chronologię. Zaczynaj więc od tych najnowszych zdarzeń. Dodając do CV języki obce, zawsze postaraj się określić poziom ich znajomości (opisowo lub podając europejski poziom biegłości językowej np. A1, B2).

Krok 5. Nie zapomnij o hobby

To często pomijana sekcja, ale warto dodać do niej kilka informacji o sobie. Pokazując przyszłemu pracodawcy swoje zainteresowania, możesz dodatkowo przykuć jego uwagę. Pamiętaj jednak, by unikać banałów takich jak „sport, film, teatr”. Opisując swoje hobby staraj się być konkretny – nie sport, a piłka ręczna, nie film, a twórczość Woody’ego Allena.

Zainteresowania w CV – sprawdź, co tam wpisać

Krok 6. Skonsultuj CV z inną osobą

Gotowe CV warto skonsultować z inną osobą – partnerem, przyjacielem lub kimś z rodziny. Osoba, która spojrzy na dokument po raz pierwszy, świeżym okiem może szybciej niż ty wyłapać pojawiające się w nim niejasności lub błędy – stylistyczne czy ortograficzne.

Powodzenia! 🙂 

Oceń artykuł


Narzędzia