Porady Student ABC rekrutacji studenta. Jak rozpocząć karierę zawodową bez doświadczenia?
17.05.2016  | 3 min czytania

ABC rekrutacji studenta. Jak rozpocząć karierę zawodową bez doświadczenia?

17.05.2016  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Ożywienie na rynku pracy widoczne jest gołym okiem. Firmy szukają nie tylko wykwalifikowanych specjalistów, ale również stażystów i praktykantów. Tylko w pierwszym kwartale 2016 roku liczba ofert staży i praktyk wzrosła o 23%.

Jak wynika z danych Pracuj.pl, 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo. Dziś studia to nie tylko czas zdobywania wiedzy, ale i doświadczenia zawodowego, które zaprocentuje na ścieżce zawodowej. Od czego zacząć?

Choć ofert jest sporo, nie do końca wiem jak zabrać się za poszukiwania pierwszego stażu – przyznaje Joanna, studentka II roku technologii żywienia - A przecież zdaję sobie sprawę, że to najlepszy czas na rozpoczęcie kariery. Tylko co wpisać w CV, kiedy doświadczenia brak? – dodaje.

Od czego zatem zacząć poszukiwania?

KROK 1 – przygotuj dokumenty rekrutacyjne

Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie CV. Nawet jeśli nie mamy na razie zbyt wiele doświadczeń typowo zawodowych, trzeba przyłożyć się do stworzenia tego dokumentu. Warto tutaj pamiętać o 5 podstawowych elementach:

1. CV należy dostosować do konkretnej oferty stażu lub praktyki

Życiorys nie jest dokumentem uniwersalnym i nie powinien być wysyłany w jednakowej formie do wszystkich pracodawców. Szczególnie jeśli jeszcze nie wiemy, w jakiej branży czy zawodzie chcemy pracować i wysyłamy CV w odpowiedzi na bardzo różne ogłoszenia.

Każdorazowo należy zaprezentować w nim rzeczy adekwatne do stażu czy praktyki, na którą aplikujesz. Postaraj się by kompetencje, którymi dzielisz się na łamach dokumentu, były dostosowane do wymagań opisanych w ogłoszeniu. Dlatego dobrze wczytaj się w ofertę - jeśli pracodawca wymaga kreatywności, podkreśl tę swoją cechę w CV.

2. Opisz swoje doświadczenie oraz konkretne umiejętności

W sekcji, gdzie opisujesz swoje doświadczenie zawodowe, zaprezentuj aktywności związane z uczelnią:

  • pracę w samorządzie, organizacjach studenckich czy kołach naukowych,
  • działalnością pozanaukową (np. wolontariatem).

Nie bój się prezentować pracy zarobkowej niezwiązanej z Twoim wykształceniem. Za każdym razem zadbaj jednak, by udowodnić, że Twoja dotychczasowa aktywność przełożyła się na zdobycie kompetencji wymienionych w ogłoszeniu, a co za tym idzie ważnych dla pracodawcy (np. umiejętność pracy w zespole, kreatywność czy umiejętność rozwiązywania problemów).

Jeśli więc na przykład pracowałeś przez wakacje jako kelner na greckiej wyspie, podkreśl ten aspekt, wskazując, jakie umiejętności i kompetencje dzięki temu rozwinąłeś - np. nauczyłeś się komunikacji w językach obcych czy pracy pod presją czasu.

Zwróć uwagę, czy pracodawca nie wymaga w ogłoszeniu próbki Twojej pracy - np. rozwiązania biznesowego case study czy fragmentu tekstu. Jeśli tak, dołącz takie materiały do CV.

3. Zastosuj odwróconą chronologię i selekcjonuj

Zarówno opisując doświadczenie zawodowe, jak i wykształcenie zaczynaj od elementów najnowszych. To właśnie one są dla rekruterów najcenniejsze.

Jeśli nie masz jeszcze w CV wielu informacji na temat doświadczenia, bo np. dopiero niedawno rozpocząłeś studia, możesz zostawić wzmiankę o ukończonym z wyróżnieniem liceum o profilu matematycznym (szczególnie jeśli aplikujesz do pracodawcy, który ceni umysły ścisłe). W miarę jak Twoje CV będzie się zapełniało, usuwaj mniej istotne informacje - wyrzuć liceum i pracę w osiedlowym sklepie, dopisz nowy kierunek studiów czy kolejną praktykę w firmie IT.

4. Zadbaj o czytelny szablon

Rekruterzy potrzebują prostych i czytelnych CV. Kreatywne życiorysy z nadmiarem ozdobników graficznych często są odrzucane jako nieczytelne. Dla osób przeprowadzających selekcję CV liczy się estetyka w postaci czytelnego układu, schludność i przejrzystość, a także spójność elementów tj. czcionka, interlinia itp. Tworząc CV, najlepiej skorzystać ze sprawdzonych narzędzi, które pozwolą wygenerować dokument czytelny dla rekrutera.

5. Sprawdź CV przed wysłaniem

Błędy w CV już na samym początku mogą skreślić osobę ubiegającą się o pracę. Wśród najczęstszych pomyłek wymienianych przez rekruterów możemy znaleźć błędy stylistyczne czy nawet ortograficzne.  Pamiętaj też, że Twój adres e-mail musi być profesjonalny i zawierać nazwisko, a rubryka „zainteresowania” powinna być wypełniona prawdziwymi informacjami.

Jeśli dołączasz zdjęcie - zadbaj, aby było ono profesjonalne; nie wstawiaj do CV zdjęcia z imprezy czy wakacji.

KROK 2 – Bądź aktywny

Z profesjonalnie przygotowanym CV, czas na kolejny krok czyli złożenie aplikacji. Sprawdź na Pracuj.pl oferty dedykowane asystentom i stażystom. Najwięcej z nich czeka na studentów finansów, handlu i sprzedaży oraz IT.

Co dodatkowo przydatne, po wysłaniu pierwszej aplikacji system rekomendacji Pracuj.pl będzie podpowiadał Ci dopasowane do Ciebie oferty pracy, dzięki czemu wyłowienie odpowiednich ogłoszeń będzie jeszcze prostsze.

Jednak wysłanie jednego CV nie jest gwarancją sukcesu. Jak wynika z badań Pracuj.pl, aż 65% Polaków rozgląda się za nową pracą. Jednak na jej poszukiwania poświęca zbyt mało czasu. Skuteczne poszukiwanie pracy, stażu czy praktyk wymaga konsekwencji i zaangażowania czasowego, dlatego dobrze jest na ten cel poświęcić więcej niż 2 godziny tygodniowo. Jeśli tylko znajdziesz ofertę, która Cię zainteresuje – aplikuj! Korzystaj z aplikacji Pracuj.pl w komórce lub powiadomień mailowych - dzięki temu żadna ciekawa oferta nie przejdzie Ci koło nosa. Kiedy taką znajdziesz ... wracamy do kroku nr 1 czyli dostosowania CV i gotowe!

Za regularnym przeglądaniem ofert powinno iść aktywne wysyłanie dobrze przygotowanych dokumentów aplikacyjnych. Warto w ich opracowaniu korzystać z narzędzi takich jak Kreator CV, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że zawarliśmy w CV informacje kluczowe dla potencjalnego pracodawcy - wyjaśnia Konstancja Zyzik, Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji z Grupy Pracuj.

Krok 3 – Wykorzystuj okazje

Nie bój się konfrontować swoich oczekiwań i wyobrażeń nt. runku pracy z ekspertami i pracodawcami np. podczas targów pracy czy spotkań z doradcami zawodowymi. Wydarzenia tego typu odbywają się w największych ośrodkach akademickich w Polsce zwykle dwa razy do roku - wiosną i jesienią. Pozwolą Ci one nie tylko na rozmowę o możliwościach rozwoju zawodowego w konkretnych firmach, ale też konsultacji swojego CV czy udziału w prelekcjach i szkoleniach dotyczących skutecznego poszukiwania pracy czy przebiegu procesu rekrutacyjnego.

Pamiętaj też, że warto chodzić na rozmowy rekrutacyjne również po to, aby zyskiwać wprawę. Nawet jeśli oferta, z którą odezwał się do Ciebie pracodawca, nie jest na razie tą wymarzoną, próbuj. Każda kolejna rozmowa pomoże Ci oswoić się z procesem rekrutacyjnym czy typowymi pytaniami zadawanymi przez rekruterów. Gwarantujemy - na następnej wypadniesz lepiej! Powodzenia!

Jak zrobić dobre wrażenie podczas rekrutacji? Sprawdź tutaj:

Oceń artykuł