Porady Rozmowa kwalifikacyjna 7 pytań, których lepiej unikać podczas rekrutacji
01.03.2018  | 4 min czytania

7 pytań, których lepiej unikać podczas rekrutacji

01.03.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.5)

Pytanie o urlop lub plotki krążące na temat firmy to gafy, których lepiej nie popełniać podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli chcemy korzystnie się zaprezentować, skoncentrujmy się na zagadnieniach związanych ze stanowiskiem, o jakie się staramy.

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto zastanowić się nad tym, o co chcemy zapytać rekrutera. Są kwestie, których lepiej nie poruszać. Przykładowe niezręczne pytania, których nie powinniśmy zadawać, to:

  1. Na czym właściwie polega działalność firmy?

Przystępując do rekrutacji, musimy wiedzieć, czym zajmuje się przedsiębiorstwo, w którym chcemy pracować. Wcześniejsze zdobycie informacji dowodzi, że świadomie kierujemy naszym życiem zawodowym.  

  1. Kiedy mogę skorzystać z urlopu wypoczynkowego/macierzyńskiego?

Pytanie o dni wolne w chwili, gdy nie jesteśmy jeszcze pracownikami, jest niestosowne. Tak samo, jak poszukiwanie pracy tylko w tym celu, by korzystać ze świadczeń, takich jak zasiłek macierzyński.

Interview. Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się do niej przygotować?

  1. Czy będę mógł wychodzić wcześniej?

Jeśli przed podjęciem pracy pytamy nie o to, na czym dokładnie miałyby polegać nasze obowiązki, ale o to, czy będziemy mogli krócej pracować, najprawdopodobniej nie zostaniemy przyjęci. Taka postawa wskazuje na brak zaangażowania i… dobrych manier.

  1. Czy to prawda, że w Państwa firmie zdarzały się skandale obyczajowe?

Rozmowa kwalifikacyjna nie jest właściwą chwilą na plotkowanie. Poszukiwanie sensacji nie powinno być czynnikiem motywującym nas do aktywności zawodowej.

  1. Na których pracowników powinnam/powinienem uważać?

Takie pytanie świadczy o braku profesjonalizmu. Lepiej skoncentrować się na tym, z ilu osób składa się zespół, jakie zadania ma do wykonania i czym zajmują się pozostali pracownicy.

  1. Czy mogą Państwo dać mi więcej czasu do namysłu? Mam ciekawszą ofertę pracy.

Mamy prawo uczestniczyć w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie. Warto zapytać rekrutera o czas oczekiwania na informację zwrotną. Bądźmy jednak taktowni. Nie wdawajmy się w szczegóły dotyczące innych ofert pracy, a także nie porównujmy ich podczas spotkania. Nasze wypowiedzi powinny być informacyjne, nie oceniające.   

  1. Jak wypadłam/-em?

Takie pytanie zadane na koniec rozmowy może sprawić, że korzystne wrażenie, jakie udało nam się zbudować, pryśnie w jednej chwili. Zaprezentujemy się jako egocentrycy lub osoby o niskim poczuciu własnej wartości.

A oto kilka pytań które warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej:

Generator – list motywacyjny i CV

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno polegać nie tylko na przemyśleniu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/6-najczesciej-zadawanych-pytan-podczas-rozmowy-kwalifikacyjnej/ Wyłonienie kwestii, które nas nurtują, również nie jest wystarczające. Aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, musimy przygotować dokumenty rekrutacyjne. Narzędzia serwisu Pracuj.pl - kreator CV (https://cv.pracuj.pl) i wzory listów motywacyjnych (https://cv.pracuj.pl/wzory-cv-i-listow-motywacyjnych/) - mogą nam w tym pomóc.

Oceń artykuł