Porady Student 7 prac dla osób po maturze i w trakcie studiów
19.09.2018  | 4 min czytania

7 prac dla osób po maturze i w trakcie studiów

19.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2.33)

Nauka i praca – to bardzo popularny duet. Maturzyści mają szansę zdobyć zatrudnienie m.in. jako kelnerzy i sprzedawcy. W trakcie studiów warto zadbać nie tylko o dorywczą pracę, ale też o praktyki i staż w wymarzonej branży.

Kogo według Kodeksu pracy określa się mianem pracownika młodocianego?

Pracownikiem młodocianym określa się osobę między 16. a 18. rokiem życia, która podjęła pracę lub przyucza się do wykonywania zawodu. Zatrudnienie jest możliwe, gdy brakuje przeciwwskazań lekarskich do wykonywania danej pracy, a pracownik zajmuje się tzw. pracą lekką. Szczegółowe warunki zatrudnienia oraz wymiar czasu pracy regulują przepisy Kodeksu pracy (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19740240141).

Zatrudnianie pracowników młodocianych – zasady

Jaka praca po maturze i podczas studiów?

Praca podjęta po maturze ma wiele zalet – uczy odpowiedzialności oraz zarządzania finansami. Pozwala zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe oraz umiejętności, które przydadzą Ci się w kolejnej pracy. Masz również okazję przekonać się, w jakiej pracy i na jakim stanowisku sprawdzisz się najlepiej.

Brak doświadczenia zawodowego a CV – 7 porad, jak napisać ciekawy życiorys

  • Kelner/kelnerka

Zatrudnienie w branży gastronomicznej można zdobyć, nie mając doświadczenia. Wymagane jest posiadanie książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Przydatna jest znajomość języków obcych. Ważne są też określone kompetencje i cechy, takie jak: komunikatywność, pozytywne nastawienie do świata i wysoka kultura osobista.

  • Copywriter

Posiadasz tzw. lekkie pióro, znasz zasady poprawnej pisowni i nie masz problemu z tworzeniem tekstów na różne tematy? Jako copywriter masz szansę zdobyć ciekawe doświadczenie i wykorzystać je w przyszłości. Aby efektywnie pracować – w biurze lub zdalnie - przyda się skrupulatność i umiejętność organizowania pracy własnej.

Przegląd prac dla studenta, które uczą kreatywności

  • Opiekunka do dzieci

Lubisz dzieci i praca z nimi sprawia Ci przyjemność? Możesz spróbować swoich sił jako opiekunka. W tej profesji ważna jest m.in. kreatywność - aby wymyślać nowe zabawy dla maluchów. Dzięki takiej pracy przekonasz się, czy zatrudnienie na stanowisku opiekunki w żłobku lub nauczycielki w przedszkolu byłoby dla Ciebie.

  • Sprzedawca

Możesz starać się o pracę na stanowisku sprzedawcy w większym sklepie lub mniejszym salonie. Branża handlowa stale się rozwija, w związku z czym osoby bez doświadczenia mają szansę zdobyć zatrudnienie. Sprzedawca zajmuje się obsługą kasy fiskalnej i terminala płatniczego. Często obowiązki połączone są z doradztwem i wiedzą o produktach firmy, np. na stanowisku doradcy klienta.

  • Magazynier

Praca w magazynie wymaga siły i dobrej sprawności fizycznej. Jako magazynier będziesz odpowiedzialny m.in. za: rozkładanie towaru na przestrzeni magazynowej, metkowanie produktów, przygotowywanie zamówień do wysyłki. Ważna jest skrupulatność i dokładne sprawdzanie zgodności faktur z otrzymanym lub wysyłanym towarem.

  • Pracownik produkcji

Na stanowisku: pracownik produkcji wymagana jest umiejętność pracy zespołowej oraz zdolności manualne. W zakładach związanych z produkcją żywności pracownik musi posiadać książeczkę sanepidowską.

  • Stażysta w firmie

Po maturze możesz spróbować swoich sił jako stażysta w dziale sprzedaży czy logistyki. Niektóre przedsiębiorstwa wymagają od kandydatów statusu studenta, w innych wystarczy zapał do pracy oraz chęć do nauki nowych rzeczy. Po zakończeniu stażu możliwe jest podjęcie współpracy na dłużej z ambitnym pracownikiem.

7 ciekawych prac po szkole średniej

Oceń artykuł