5 najtrudniejszych pytań rekrutera do handlowca

Kategoria


Autor:
admin Ocena treści 4/5 (2)
Kategoria:
Ocena treści 4/5 (2)

zdjecie_11Proszę namówić mnie do kupna tuzina słoni – to pytanie, które może wzbudzić przerażenie w niejednym poszukującym pracy handlowcu. Prawda jest jednak dużo bardziej prozaiczna. Tak naprawdę, kandydatom najwięcej trudności sprawiają te z pozoru najprostsze pytania.

Rolą tak zwanych pytań kreatywnych jest sprawdzenie odporności na stres kandydata i jego kreatywności. Odpowiadając na nie, warto pamiętać, że tak naprawdę rekruter nie oczekuje żadnej konkretnej odpowiedzi. Dużo ważniejsze jest samo zachowanie kandydata w niestandardowej sytuacji.

Prawdziwym wyzwaniem dla poszukujących pracy handlowców okazują, że pytania o zupełnie innym charakterze, np. o dotychczasowe doświadczenie, sukcesy czy porażki zawodowe. Mogą one skutecznie zaprzepaścić marzenia o zmianie pracy. Aby dobrze na nie odpowiedzieć trzeba się do rozmowy o pracę sumiennie przygotować. Oto lista pytań, których możesz się spodziewać każdy, kto szuka pracy w handlu i sprzedaży.

 1. Proszę powiedzieć coś o sobie

Wbrew pozorom jest to bardzo trudne i bardzo lekceważone przez handlowców poszukujących pracy pytanie. Wielu kandydatów odpowiadając na nie, nie wychodzi ponad standardowe formułki. Warto potraktować je, jako szansę na zaprezentowanie siebie i swojej „oferty handlowej” dla przyszłego, potencjalnego pracodawcy. Dzięki niemu już na początku możesz podsumować swoje sukcesy zawodowe, czy przedstawić nietypowe hobby, które pomaga Ci w zawodowym rozwoju w branży handlowej.

 2. Proszę opisać swój największy sukces handlowy?

Mówienie o sukcesach jest przyjemne. I właśnie to może uśpić Twoją czujność. Dlatego, odpowiadając na to pytanie, nie ograniczaj się do suchego wymienienia największego kontraktu jaki udało Ci się podpisać z klientem. Pokaż, dlaczego właśnie ten projekt był wyjątkowy. Może negocjacje toczyły się w trudnym biznesowo momencie, może był to wyjątkowo wymagający klient, a może był to przełom w Twojej karierze zawodowej? Niezależnie od okoliczności pokaż, w jaki sposób właśnie ta sytuacja wyróżniała się na tle innych oraz czego Cię nauczyła.

 3. Proszę wymienić swoją największą porażkę?

Każdy ponosi porażki. Ważne jest, jakie wnioski z nich wyciągamy. I to właśnie ich, a nie samego opisu nieudanych rozmów z partnerami biznesowymi ciekaw jest rekruter. Dlaczego prócz porażki, nie zapomnij powiedzieć też, czego ta trudna sytuacja w jakiej się znalazłeś Cię nauczyła oraz czy sprawiła, że jesteś teraz jeszcze lepszy w tym co robisz.

 4. Czy działania handlowe naszej firmy wyróżniają się na tle rynku?

Nie zapomnij odrobić swojej pracy domowej. Tak jak przygotowujesz się do rozmowy z każdym klientem (poznajesz jego biznes, otoczenie, konkurencję), tak samo przed rozmową rekrutacyjną sprawdzić, czym zajmuje się firma, do której aplikowałeś, jakie działania podejmuje oraz z kim walczy o klientów. Rekruter na pewno doceni Twoją dociekliwość, zdolności analityczne. Przygotowanie do jakiejkolwiek rozmowy biznesowej (a taką jest przecież rozmowa rekrutacyjna) to okazanie szacunku drugiej stronie.

 5. Czy ma Pan jakieś pytania?

Rozmowa rekrutacyjna to dialog, a nie monolog. Dlatego, kiedy na koniec spotkania rekruter zapyta Cię o Twoje pytania… wykorzystaj swoją szansę. Możliwości jest mnóstwo. Dowiedz się więcej nt. kultury korporacyjnej, stylu pracy, systemu premiowego czy benefitów pracowniczych. Spytaj o typowy dzień na danym stanowisku lub możliwość rozmowy z innymi członkami zespołu. Na koniec spotkania warto dowiedzieć się też, czy możesz w jakiś sposób pomóc rekruterowi w szybszym podjęciu decyzji. Rekruterzy są zgodni, że zaangażowanie pracownika w proces rekrutacyjny, przekłada się później w ich zaangażowanie w codziennej pracy.

Pamiętaj! Podczas każdej rozmowy rekrutacyjnej, niezależnie od pytania, daj sobie kilka sekund do namysłu. Twoja odpowiedź nie musi być szybka. Powinna za to być przemyślana i profesjonalna.

Oceń artykuł


Narzędzia