Porady Kariera i rozwój 5 języków, które warto znać
29.09.2018  | 4 min czytania

5 języków, które warto znać

29.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Lista języków przydatnych w pracy stale się wydłuża. Wymóg znajomości języka angielskiego wydaje się dzisiaj czymś oczywistym, ale pracodawcy cenią też między innymi znajomość czeskiego, holenderskiego i koreańskiego. Dzięki umiejętnościom lingwistycznym można uzyskać szerszy dostęp do wiedzy fachowej i rozwijać się w międzynarodowym środowisku. To też szansa na wyższe zarobki i atrakcyjniejsze oferty pracy.

Zakupy, IT, public relations i doradztwo / konsulting –  to obszary, gdzie w 2017 r. znaczna część pracodawców oczekiwała od kandydatów umiejętności posługiwania się językami innymi niż polski. Wymóg dotyczący znajomości języków występował stosunkowo rzadko w kategoriach, takich jak: zdrowie / uroda / rekreacja, sprzedaż / obsługa klienta oraz call center. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl.

Języki obce w pracy

Języki, które warto znać, to na przykład:

  • Język angielski

Opanowanie angielszczyzny jest niezbędne w biznesie. Angielski to język urzędowy m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii, RPA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Jego znajomość jest na tyle powszechna, że pozwala komunikować się z mieszkańcami wielu krajów.

  • Język niemiecki

Niemcy, Austria, Szwajcaria i Liechtenstein – to państwa, w których niemiecki jest językiem oficjalnym. Znając go, można porozumieć się również z osobami mieszkającymi w Luksemburgu, Belgii, a nawet Namibii.

  • Język francuski

Znajomość francuskiego jest powszechna również poza granicami Francji. Widoczna jest wśród Belgów, Szwajcarów i mieszkańców niektórych prowincji w Kanadzie. Francuski uznawany jest za oficjalny język w organizacjach, takich jak: Interpol, Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości czy NATO.  

  • Język holenderski

W ofertach pracy dość często pojawia się również wymóg znajomości języka holenderskiego. W Polsce działa wiele firm niderlandzkich, zajmujących się m.in. bankowością, a także działających w branży spożywczej i kosmetycznej.

  • Język czeski

Współpraca polskich firm z przedsiębiorstwami czeskimi jest częsta, nie tylko ze względu na bliskość tego kraju, ale też z uwagi na dynamiczny rozwój przemysłu.  

Polskie firmy coraz częściej poszukują kandydatów posługujących się językiem japońskim, chińskim czy koreańskim. Warto więc śledzić trendy na rynku pracy, zdobywać nowe kompetencje i startować w rekrutacji. Aplikując na oferty opublikowane w portalu Pracuj.pl, można otrzymywać powiadomienia o statusie aplikacji  (www.pracuj.pl/statusaplikacji/). Dzięki temu kandydat jest na bieżąco z postępami procesu rekrutacyjnego, w którym bierze udział.

Czy korpomowa to też język obcy?


Czy wystarczy opanować jeden język obcy?

Zdarza się, że pracodawcy oczekują znajomości nie jednego, ale np. dwóch języków obcych. Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, w 2017 r. taki wymóg pojawiał się przede wszystkim w obszarach: transport i spedycja, doradztwo i konsulting oraz kontrola jakości. Kombinacje języków, które najczęściej występowały w ogłoszeniach, to: angielski i niemiecki, angielski i francuski oraz francuski i niemiecki.   

Jak szybko i sprawnie nauczyć się języka obcego?

Poziom zaawansowania ma znaczenie

W 2017 r. biegła znajomość języka obcego stanowiła jeden z czynników wpływających na wysokość zarobków. W niektórych branżach osoby, które dobrze znały język, otrzymywały nawet o 35% wyższe zarobki niż pracownicy wykazujący się podstawowymi umiejętnościami w tym zakresie.    

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł