3 trudne pytania, które zada Ci szef

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz Ocena treści 4.67/5 (3)
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści 4.67/5 (3)

Rozmowy z szefem mogą przyprawić o ból głowy. Z jednej strony – nie chcesz kłamać. Z drugiej – powiedzenie wprost całej prawdy może też nie być najmądrzejszym rozwiązaniem. Potrzeba zdolności dyplomatycznych i wyczucia, żeby wiedzieć, co, komu i w jaki sposób przekazać. Przywołujemy 3 wybrane trudne pytania, które mogą paść z ust Twojego szefa i radzimy, jak na nie odpowiedzieć.

Jak w wielu sytuacjach – sporo zależy od szefa. Jakim jest człowiekiem, jakie macie relacje, jaka jest jego pozycja w firmie. Możesz trafić na mądrego i otwartego przełożonego, któremu można będzie powiedzieć w zasadzie wszystko. Jednak może być też gorzej – szef nie będzie tolerował krytyki albo odmowy. Jedno jest pewne – zanim przystąpisz do rozmów z nowym szefem, poobserwuj go. Postaraj się wyczuć, na ile możesz sobie pozwolić i w jaki sposób najlepiej z nim rozmawiać – jedni łapią nawet delikatne aluzje, inni tylko komunikację wprost. Ważny jest też dobór słów – te same rzeczy można powiedzieć na wiele różnych sposobów.

Oto 3 trudne pytania, które mogą paść z ust Twojego przełożonego i kilka rad, jak sobie z nimi poradzić.

1.Czy weźmiesz na siebie jeszcze ten projekt?

Jeśli chętnie przyjmujesz to zadanie – oczywiście nie ma problemu. Jeśli przeciwnie – mogą zacząć się schody. Niewinnie brzmiące pytanie może być propozycją nie do odrzucenia. A tymczasem Ty i tak ledwo wyrabiasz się ze swoimi obowiązkami. Co wtedy?

Przede wszystkim – nie musisz odpowiadać od razu. Święte oburzenie i natychmiastowa  odmowa mogą zostać źle odebrane. Powiedz, że na razie trudno Ci sobie wyobrazić pogodzenie nowego projektu z Twoimi dotychczasowymi zadaniami, ale zastanowisz się i dasz znać. To da Ci czas na przygotowanie odpowiedzi. Jeśli chcesz odmówić, przygotuj mocne argumenty. Przedstaw swoje projekty i obciążenie czasowe i udowodnij, że nie masz przestrzeni na dodatkowe zadania. Może być i tak, że szef chce przydzielić Ci projekt spoza obszaru Twojej specjalizacji – wyjaśnij, że nie jesteś odpowiednią osobą do tego zadania, bo specjalizujesz się w innym obszarze i tam Twoja wiedza i doświadczenie bardziej się przydadzą.

Argumenty nie skutkują i szef upiera się przy swoim? Miej w zanadrzu plan B. Zaproponuj oddanie komuś innemu części z Twoich dotychczasowych obowiązków, przydzielenie Ci osoby do pomocy albo wysłanie Cię na dodatkowe szkolenia, dające Ci możliwość uzupełnienia wiedzy. Może przy okazji niechcianego projektu zyskasz dodatkowe umiejętności? W takiej sytuacji możesz spróbować negocjować też wynagrodzenie – na przykład dodatkową premię, którą otrzymasz za wykonanie tego projektu; szczególnie jeśli bardzo zaangażuje Cię czasowo.

Mówienie “nie” pomoże Twojej karierze. Sprawdź

2. Czy to prawda, że szukasz nowej pracy?

Skoro szef zadaje Ci takie pytanie, ma pewnie podstawy, żeby coś podejrzewać. A jeśli Ty faktycznie rozglądasz się za czymś nowym, nie ma większego sensu iść w zaparte i twierdzić, że za żadne skarby świata pracy byś nie zmienił. Z drugiej strony – nie chcesz być posądzony o brak zaangażowania przy wykonywaniu obecnych obowiązków. Aby wilk był syty, i owca cała, odpowiedz dyplomatycznie, że na przykład na razie zmiana pracy jest dla Ciebie kwestią przyszłości, ale starasz się być na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku pracy. Dlatego jeśli ktoś proponuje Ci inną ofertę, przyglądasz się firmie i warunkom, które oferuje.

Takie pytanie może też być punktem wyjścia do rozmowy o Twojej satysfakcji z obecnej pracy albo negocjacji podwyżki. Jeśli wyczujesz, że sytuacja temu sprzyja, a szef nie chciałby Twojego odejścia, możesz zasugerować, że w obecnej pracy przydałoby się kilka zmian, abyś nie musiał rozglądać się za nową posadą. Wspomnij o tym, na czym najbardziej Ci zależy – na przykład bardziej elastycznym grafiku (może uda Ci się wynegocjować dni pracy z domu),  możliwości udziału w większej liczbie szkoleń albo podwyżce.

Stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV

3. Co myślisz o pracy Marka? / Jak oceniasz moją pracę?

Szef może zapytać o Twoją opinię na temat pracy kolegi z zespołu albo swojej własnej. Jeśli chcesz się nią podzielić – w porządku. Gorzej jeśli wolałbyś się z różnych powodów nie wypowiadać – tak dzieje się przeważnie, kiedy Twoje zdanie nie jest najlepsze. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

W takim wypadku możesz powiedzieć wprost, że nie czujesz się komfortowo, mówiąc o czyjejś pracy i nie chciałbyś się w taki sposób wypowiadać, szczególnie bez przygotowania. Zasugeruj, że jeśli potrzebna jest ocena, lepszym pomysłem byłoby przeprowadzenie anonimowej ankiety wśród kilku współpracowników kolegi czy szefa, z pytaniami o konkretne zachowania czy obowiązki. Wiele firm zresztą przeprowadza takie oceny regularnie. Możesz też poprosić o pomoc dział HR.


A jakie wg Was jest najtrudniejsze pytanie, które może Wam zadać szef?

Oceń artykuł


Narzędzia