3 kroki do udanych negocjacji finansowych

Kategoria


Autor:
admin
Kategoria:

businessman shaking hands to seal a deal with his partnerChoć negocjacje to dla handlowca chleb powszedni, kiedy w grę wchodzi negocjowanie własnej pensji okazuje się, że szewc bez butów chodzi… Podpowiadamy jak przygotować się do rozmowy o finansach by z rozmowy rekrutacyjnej wyjść nie tylko z nową pracą, ale i wyższą pensją.

Ponad połowa pracujących Polaków twierdzi, że łatwiej jest uzyskać awans i podwyżkę zmieniając pracę niż ubiegając się o nie u obecnego pracodawcy – wynika z raportu Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”. Jak zabrać się do rozmowy o finansach z przyszłym pracodawcą, by wynegocjować jeszcze więcej?

Po pierwsze pamiętaj, że negocjacje nie lubią pośpiechu. Aby nie działać pod presją czasu staraj się być na bieżąco z aktualnymi ofertami pracy i (nawet jeśli masz pracę, z której jesteś zadowolony) staraj się przynajmniej raz na tydzień przejrzeć aktualne oferty pracy. Jeśli natrafisz na ciekawą ofertę – aplikuj. Nie masz nic do stracenia. A dzięki silnej pozycji negocjacyjnej (jako osoba zadowolona ze swojej pracy, nie działasz pod presją), możesz tylko zyskać … większe wynagrodzenie.

Po drugie, trzymaj się trzech poniższych kroków.

1. Przeprowadź analizę

W dobie Internetu i mediów społecznościowych zdobycie wiedzy na temat zarobków w Twojej branży jest proste. Wystarczy sięgnąć po właściwe narzędzia. Z pomocą przyjedzie Ci darmowa porównywarka zarobków, dzięki której szybko sprawdzisz ile zarabiają osoby na podobnym stanowisku. Przygotowując się do rozmowy warto skorzystać również z kalkulatora wynagrodzeń, który w łatwy sposób wyliczy, ile możesz zarobić na rękę, przeliczając kwotę brutto na netto.

2. Określ swoje mocne strony

Choć czytając ten tekst myślisz sobie, że wymienienie swoich mocnych stron jako kandydata to pestka, podczas konfrontacji z rekruterem jest to dużo trudniejsze. Przygotuj się zatem zawczasu. Wypisz swoje osiągnięcia (np. wypracowane wzrosty sprzedaży, liczbę pozyskanych klientów, udane negocjacje finansowe, zatrzymanie odpływu klientów do konkurencji), skończone szkolenia czy kursy podczas których wzmacniałeś swoje kompetencje miękkie np. budowę relacji z partnerami biznesowy.

3. Pokaż co możesz dać

Podczas rozmowy o wynagrodzeniu, tak jak podczas każdy innych negocjacji finansowej musisz pokazać drugiej stronie co masz jej do zaoferowania. Nie mów ogólnikami (np. „Warto mnie zatrudnić, bo jestem dobrym handlowcem”), ale stawiaj na konkretny, które szybciej przekonają rekrutera do zatrudnienia właśnie Ciebie (np. „Posiadam wysokie kompetencje negocjacyjne i wierzę, że dzięki nim skrócę okres negocjacji finansowych z kluczowym klientami równocześnie podnosząc wartość ich zamówień w Państwa firmie”).

Negocjuj nie tylko wynagrodzenie!

Pamiętaj, że rozważając ofertę pracy nie możesz skupiać się wyłącznie na oferowanym wynagrodzeniu. Uważnie przyjrzyj się liście świadczeń dodatkowych oraz oferowanym warunkom zatrudnienia. Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl benefity pracownicze otrzymuje co drugi specjalista.

Z przyszłym pracodawcą możesz negocjować:

– formę zatrudnienia (kontrakt menedżerski, umowa o pracę, umowa cywilno-prawna)

– dodatkowe dni wolne od pracy

– prywatna opieka medyczna

– ubezpieczenie na życie

– dofinansowanie do zajęć sportowych

– świadczenia socjalne

– telefon i samochód służbowy do użytku prywatnego

– dodatkowe programu emerytalne

– dofinansowanie do nauki języków obcych lub studiów itp.

Pamiętaj, że w negocjacjach najważniejsza jest elastyczność oraz umiejętność dostosowywania się do zmieniających się okoliczność. A ten, kto w ogóle nie siądzie do stołu negocjacyjnego, nie będzie miał nic.

Oceń artykuł


Narzędzia